Zadzwoń do nas: (42) 29 10 720
Wersje językowe:

Periodontologia

Periodontologia dość mało znana wśród pacjentów dziedzina stomatologii, zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób dziąseł, przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej.

Krwawienie dziąseł samoistne czy w trakcie szczotkowania, ruchomość zębów, nieprzyjemny zapach z ust, czasami również złe samopoczucie czy stan podgorączkowy mogą być pierwszymi oznakami zapalenia dziąseł a nawet zapalenia przyzębia. Choroby przyzębia mogą występować zarówno u osób młodych jak i starszych. Agresywne zapalenie przyzębia pojawia się  w okolicach 30 roku życia. Charakteryzuje się występowaniem głębokich kieszonek przyzębnych, szybką destrukcją tkanki kostnej niewspółmierną do ilości złogów naddziąsłowych oraz znaczną ruchomością zębów.

Przewlekła choroba przyzębia charakterystyczna jest dla osób z dużą ilością płytki naddziąsłowej. Dodatkowe czynniki ryzyka jak palenie tytoniu, choroby ogólnoustrojowe, stres mogą zaostrzyć jej przebieg i utrudnić leczenie. Wczesne, właściwe rozpoznanie i wdrożenie odpowiedniego leczenia przez specjalistę periodontologa daje szanse oponowania choroby. Warto pamiętać, że choroba przyzębia jest chorobą przewleką. Po ustąpieniu ostrych objawów i ustabilizowania stanu tkanek utrzymujących ząb w kości, należy systematycznie zgłaszać się na wizyty kontrolne co 3-6mcy , żeby wychwycić ewentualny początek nawrotu choroby. Szczególnie dotyczy to pacjentów z rozpoznanym agresywnym zapaleniem przyzębia.

Poza samym leczeniem periodontologicznym ważne jest u pacjenta z chorobą przyzębia kompleksowe leczenie stomatologiczne, ze szczególnym uwzględnieniem leczenia odtwórczego- protetycznego dostosowanego do wydolności zębów.  Periodontolog dba o to, żeby pacjent miał nie tylko piękny biały uśmiech, ale także zdrowe, różowe dziąsła.

Ignorowanie symptomów zapalenia przyzębia i nie podjęcia leczenia przez specjalistę może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w tkankach utrzymujących zęby w kości, powstania głębokich kieszonek patologicznych, znacznej ruchomości zębów, a w konsekwencji koniecznością usunięcia.

Poza leczeniem chorób przyzębia periodontolog zajmuje się diagnostyką i leczeniem recesji dziąsłowych, korektą nieprawidłowych przyczepów wędzidełek, plastyką pola protetycznego, wydłużaniem klinicznym koron zębów, pogłębianiem przedsionka u dzieci i u dorosłych.

Dzięki stosowaniu narzędzi mikrochirurgicznych, bardzo cienkich delikatnych nici, najlepszych na rynku materiałów kościozastępczych, pracy w powiększeniu ( lupy, mikroskop), asysty troszczącej się o pacjenta i atraumatycznego postępowania zabiegowego Klinika zapewnia najwyższą jakość leczenia i satysfakcję Naszych Pacjentów.

Ponadto często zmiany w jamie ustnej mogą być pierwszymi symptomami chorób ogólnoustrojowych jak białaczka, cukrzyca, niedokrwistość, choroba Crohna, pęcherzyca, pemfigoid czy twardzina. Błona śluzowa jamy ustnej jako początkowy odcinek przewodu pokarmowego narażona jest na ciągłe mechaniczne i chemiczne drażnienie w trackie fizjologicznych czynności przyjmowania pokarmów. Dodatkowo spożywanie alkoholu, palenie papierosów, długa ekspozycja na promienie słoneczne, a także mechaniczne drażnienie przez protezy, czy też przez ostre krawędzie zębów i przygryzanie warg, policzków języka, mogą przyczynić się do zwiększonego rogowacenia błony śluzowej jamy ustnej i pojawienia się chorób o wysokim potencjale przemiany  nowotworowej. Zaliczamy do nich między innymi „czerwoną plamę” erytroplakię, leukoplakię czy liszaja płaskiego nadżerkowego. Dlatego wykwity w jamie ustnej białe i czerwone, a także guzki, zgrubienia, bolesne nadżerki- afty, niegojące się przez 2 tygodnie zmiany powinny być konsultowane przez specjalistów. W Naszej Klinice połączenie wiedzy i doświadczenia chirurgów szczękowo- twarzowych i periodontologa umożliwia pacjentowi doskonała opiekę i kontrolę onkologiczną.

 

Jeśli Państwo zaobserwowaliście któryś z objawów u siebie w jamie ustnej warto skonsultować się z naszym specjalistą periodontologiem. Ważna jest wiedza ale także doświadczenie w pracy z pacjentkami periodontologicznymi.

W naszej klinice lekarz dentysta Małgorzata Janowska-Bugaj jest specjalistą periodontologii i prowadzi badania do doktoratu na temat wczesnej diagnostyki zmian przednowotworowych w jamie ustnej. Od 6 lat zajmuje się pacjentami z chorobami przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej, a także prowadzi zajęcia dydaktyczne ze studentami stomatologii z zakresu periodontologii. Stale publikuje artykuły w piśmiennictwie naukowym i aktywnie uczestniczy w szkoleniach z zakresu chirurgii peridontologicznej, protetyki i endodoncji.

PARKING

Uwaga: Posiadamy własny parking strzeżony – wjazd od ulicy Wólczańskiej 34.

KONTAKT

al. Kościuszki 17 Łódź 90-418
recepcja@zdrowieproventus.pl
42 29 10 720
42 29 10 721-22
42 29 10 723

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress